Jak na údržbu pračky, aby dlouho vydržela
Kdybychom měli vyjmenovat nejužitečnější domácí spotřebiče, jsme si jistí, že by se pračka prala o jedno z prvních míst. Jenže tak jako jiné věci i tento šikovný vynález oceníme až ve chvíli, kdy přestane správně fungovat nebo odejde. Předčasnému výletu na skládku se ale dá u pračky zabránit tím, že o ni budeme správně pečovat.
Čištěním pračku nejen udržujeme ve skvělé kondici, ale zabraňujeme i tomu, aby se v ní usazovaly zbytky pracích prášků, aviváže nebo třeba vlasů z oblečení. To pračku zanáší a ve vlhkém vnitřku pračky vytváří ideální prostředí pro bakterie a plíseň. Na to, že je něco špatně, nás upozorní až zápach linoucí se z útrob spotřebiče.
Gumové těsnění utírejte po každém praní
Po vyndání každé várky prádla bychom měli očistit dvířka a vnitřní část těsnění. Tím odstraníme vlhkost a případné nečistoty, které zde ulpěly. V nevyčištěném těsnění také často tkví zdroj zápachu. Drží se v něm totiž voda, zbytky pracích prostředků nebo vlasy.
Gumové těsnění vyčistíte snadno – suchým hadříkem jej utřete do sucha. Dvířka pračky po praní nezavíráme, aby mohl vnitřek větrat.
Pro vaši pračku máme v zásobě čističe, prostředky a příslušenství, díky kterým bude údržba hračkou.
Nezapomínejte na filtr
U pračky je důležité pečovat také o ty části, které nejsou zrovna vidět, například o filtr. A právě ten dokáže napáchat pěknou neplechu. Pokud se totiž filtr zanese příliš, může způsobit poškození celé pračky. Proto jej čistěte alespoň dvakrát do roka. Ale pozor, nepoužívejte k tomu žádné chemické prostředky, které by filtr mohly poškodit.
Většina praček má filtr umístěný pod malými dvířky ve spodní části. Abyste ho správně vyjmuli, podívejte se do návodu pračky, kde jistě najdete přesně popsaný postup. Z filtru pak omyjte nečistoty pod teplou vodou.
Zásobník na prací prášek není samočisticí
Nezapomínejte jednou za čas vyjmout a důkladně vymýt zásobník na prášek a aviváž. Nánosy, které zde zbývají, pračkám nedělají dobře a ráda se zde tvoří plíseň. K vyčištění použijte kartáček, protože samotný proud vody zbytky pracích prostředků neodstraní.
Čištění bubnu od nečistot a vodního kamene
Vodní kámen je odvěkým nepřítelem praček i dalších domácích spotřebičů. K vnějšku bubnu se bez rozebrání pračky jen tak nedostaneme a ani bychom vám to příliš nedoporučovali. K čištění bubnu tak postačí speciální čističe, kterými jednou za čas pračku vyperete na prázdno.
Takové čističe vyčistí vnitřek bubnu od zbytků pracích prostředků a také pračku zbaví vodního kamene. Tuto údržbu bychom měli provádět aspoň jednou za tři měsíce. Je ale dobré řídit se tím, jak moc tvrdá je voda ve vašem městě.
Obecné rady pro údržbu pračky
- Nechávejte pootevřená dvířka po každém praní tak, aby buben mohl uschnout.
- Zásobník na prací prášek a aviváž pravidelně vymývejte a také ponechávejte otevřené.
- Pračku pravidelně odvápňujte a čističem odstraňujte zbytky pracích prostředků.
- Nezapomínejte po každém praní otírat těsnění pračky.
- Jednou za čas pusťte pračku bez prádla na nejvyšší teplotu. Usazeniny, špína i bakterie se odplaví.